SAĞLIKLI YAŞAM

Dengeli ve doğru beslenmenin önemi;

İyi ve sağlıklı bir yaşam için dengeli ve doğru beslenmenin önemi tartışılamaz. Doğru gıdalara günlük beslenme alışkanlıklarımızda yer vererek yaşam kalitemizi yükseltmek elimizde. Yeterli ve dengeli beslenme, vücudun ihtiyacı olan enerji ve besin öğelerinin her gün ihtiyaç duyulan miktarlarda alınması anlamına geliyor. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerji ve besin ögelerinin kaynağı olan dört temel besin grubundan birini oluşturan süt ve süt ürünleri; en faydalı ve besleyici gıdaların başında yer alıyor.


Sütün iyiliğini sizlere ulaştırarak, sağlık ve mutluluğunuza katkıda bulunmak için çalışıyoruz. Çünkü sütün doğa harikası bir gıda olduğunu biliyoruz.

GELENEKTEN GELECEĞE

Asırlardır vazgeçilemeyen bir yaşam mucizesi;

Bir yaşam mucizesi diye nitelenebilecek kadar fazla besin değerine sahip olan sütün insan yaşamındaki yeri, insanlık tarihi kadar eski. Yüzyıllardır tercih edilen bu mucizevi besin günümüzde de teknolojinin yardımıyla insanlık için en faydalı hale getirilerek hayatmızdaki önemli yerini korumaktadır. Sütten yapılan süt ürünleri o denli hayatımıza yerleşmiştir ki yoğurt, peynir, kaymak, tereyağı gibi hepsi ayrı ayrı isimlendirilip lezzetlendirilmiştir.

Hayata gözlerimizi açtığımız anda hayatımıza giren, bebekliğimizden itibaren bize sonsuz fayda sağlayan süt ve süt ürünlerinin önemi hayatımızın her döneminde devam ediyor.

Peynirin Faydaları

Peynirin Faydaları

Peynir enerji değeri yüksek ve protein, kalsiyum ve B2 vitamini yönünden zengin birbesindir. Sindirim olarak sütten daha kolay olan peynirin yağ oranı ise çeşidine göre değişiklik gösterir. Ph seviyesini kontrol edebildiğinden diş için iyi bir koruyucudur. Dişçiler bu nedenle yemeklerden sonra küçük bir parça peynir yemenin yararlı olduğunu söylerler.

Hamilelik döneminde ve kemik erimesinde yüksek kalsiyum ihtiyacı da, peynirin içerdiği zengin kalsiyum ile karşılanabilir. Protein ve kalsiyum açısından zengindir. İyi bir B12 vitamini ve fosfor kaynağıdır.

Tereyağının Faydaları

Tereyağının Faydaları

A vitamininin en iyi kaynağıdır. Lesitin yönünden zengindir. Yüksek oranda antioksidan (dinçleştirici) maddeler ihtiva eder. İyi bir iyot kaynağıdır. Konjuge linoleik asiti bol bulundurduğu için iltihap kurutucudur, alerji ve kansere karşı koruyucudur. Diş çürükleri ve osteoporoz riskini düşürür, hafıza ve öğrenme kapasitesini artırır.

Yeterli miktarda kalsiyum, fosfor, demir ve çeşitli vitaminler (A1, B1,,B2, nikotinik asit, C gibi) içerir. Tereyağının kalp krizi riskini düşürür, şeker hastalığı ve şişmanlık tedavisine yardımcı rol üstlenir, kolesterole iyi gelir.

Ayranın Faydaları

Ayranın Faydaları

İçeriğindeki yoğurt bakterilerinin antikanserojen etkisiyle kanserin başlangıcını önler ve tümör hücrelerinin gelişimini geriletir. Kalsiyum ve potasyum içermesi nedeniyle özellikle kemik ve dişlerin oluşumuna olumlu etki yapan ayran ayrıca, A, B12, D, B2 ve B6 vitaminleri ile protein deposudur.

Yoğurt bakterileri taşıyan ayran, kolesterol miktarını azaltır, toksik maddelerin nötralizasyonunu sağlar.